Najmniejszy na Dąbrowie, największy w Wielkim Kacku

Dziewięć parków kieszonkowych powstanie w różnych częściach Gdyni! Ten ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu, zostanie zrealizowany. Decyzję o powiększeniu puli na miejskie projekty w BO o brakującą kwotę podjęli radni miasta na ostatniej sesji.
Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 odbyło się na przełomie czerwca i lipca. Po raz pierwszy gdynianki i gdynianie – obok projektów dzielnicowych – wybierali także projekty dotyczące całego miasta. Nowatorski był także sposób ich przygotowania. Inicjatywy te powstały bowiem i były dopracowywane w grupach, w ramach cyklu trzech sobotnich warsztatów. Udział w tych spotkaniach wzięło blisko 80 mieszkańców i mieszkanek w różnym wieku oraz ponad 30 osób z jednostek miejskich. W efekcie, z ponad 60 pomysłów powstało 38 projektów, z czego 15 – decyzją uczestników warsztatów – trafiło ostatecznie na listę do głosowania.
W głosowaniu mieszkańców wybrany został jeden projekt, zakup w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego z zabudową medyczną dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Wartość projektu wynosi 520 tysięcy złotych, co oznacza, że w puli środków na projekty miejskie zostało niewykorzystanych 980 tysięcy złotych. Pierwszy projekt „pod kreską”, dziewięć parków kieszonkowych, został bowiem wyceniony na milion złotych, czyli do zmieszczenia się w puli środków na BO zabrakło w tym przypadku 20 tysięcy zł.
– W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy zasadę dla projektów dzielnicowych, że rady dzielnic mogą z własnych budżetów uzupełnić brakujące kwoty na realizację pierwszych projektów „pod kreską” w swoich dzielnicach, natomiast nie zrobiliśmy tego w przypadku projektów miejskich. Myślę, że byłoby trudno zaakceptować mieszkańcom fakt, że drugi najpopularniejszy projekt miejski nie zostanie zrealizowany, bo zabrakło 20 tysięcy złotych. Zgodzili się z tym radni i w związku z tym przyjęli nowelizację uchwały w sprawie zwiększenia środków na BO2019, dzięki czemu powstanie dziewięć parków kieszonkowych, zgodnie z wolą mieszkańców – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Parki kieszonkowe powstaną tym samym na Grabówku, Leszczynkach, w Chyloni, Pustkach Cisowskich, na Pogórzu, Wzgórzu Świętego Maksymiliana, Działkach Leśnych, a także na Wielkim Kacku i Dąbrowie. Będą mieć różną powierzchnię – od 310 m.kw. (Dąbrowa) po 1200 m.kw. (Pogórze).
– Parki kieszonkowe to małe przestrzenie zachęcające mieszkańców do spędzania czasu wolnego na powietrzu, w swojej najbliższej okolicy. W projekcie ujęliśmy te dzielnice, w których są miejsca idealne pod takie tereny. Cieszę się, że projekt zostanie zrealizowany. Cała nasza grupa była mocno zaangażowana w zachęcenie mieszkańców do głosowania – mówi Piotr Szpajer, jeden z autorów projektu.
Szczegółowy plan zagospodarowania tych terenów zostanie jeszcze opracowany, ale w myśl autorów projektu, będą mogły się tam pojawić m.in. drzewa, ozdobne rośliny, ławki, a także domki dla owadów i jeży, miejsca piknikowe, czy stoliki do szachów.
– Chcemy, żeby były to miejsca dla wszystkich sąsiadów, bez ograniczeń wiekowych, a także dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zagospodarowanie parków kieszonkowych, które zaplanowaliśmy, będzie zachęcać do sąsiedzkiej integracji i spotkań międzypokoleniowych. Domki dla jeży i owadów, ale także tablice z informacjami m.in. o okolicznej roślinności będą mieć walor edukacyjny – mówi Aleksandra Hołomej, jedna z autorek projektu. – Zaczynaliśmy prace nad projektem w małej grupie i stopniowo udało nam się zaangażować coraz więcej osób. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się to powtórzyć, bo mamy już pomysły na parki kieszonkowe w pozostałych dzielnicach.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe