Gdyński magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. Przez ten czas rozdano już ponad 441 domków dla kotów, a kolejnych 26 będzie czekało do wzięcia przez wolontariuszy.
Dodatkowo Gdynia rozdaje suchą karmę dla zwierząt. Zgłoszeni opiekunowie kotów wolno bytujących mogą raz w miesiącu odebrać 2 kg karmy. Pożywienie przekazywane jest przez OTOZ Animals – Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni.
Kocie domy są wykonane z drewna i ocieplone styropianem. Mają zdejmowany dach pokryty papą oraz zadaszony podest, gdzie można wykładać karmę. Są podzielone w pionie i poziomie, co daje w sumie cztery pomieszczenia zapewniające kotom bezpieczne schronienie, szczególnie na czas zimy. Koty nie tylko zyskują w ten sposób możliwość schowania się przed zimową aurą, ale również nie „wchodzą w drogę” osobom, którym przeszkadzało, że zwierzęta zimują np. w piwnicach bloków.
Choć wolno bytujące koty są ważne dla miasta, to istotne jest by dbać o prawidłowy rozwój ich populacji. Od 2010 roku istotnym elementem polityki miasta jest finansowanie programu sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów, tak aby populacja tych zwierząt nie rozrastała się nadmiernie. W tym roku na tę inicjatywę zostało przeznaczone 80 tys złotych. Podczas zabiegów koty są dodatkowo poddawane odrobaczeniu i odpchleniu.
W obecnym sezonie domki wydawane są już osobom, które o nie zawnioskowały. Zainteresowani mieszkańcy opiekujący się bezpańskimi kotami, będą mogli ubiegać się o podobne konstrukcje również w przyszłym roku. Nabór wniosków prowadzony jest od stycznia do lipca. Ustawienie takiej konstrukcji wymaga pisemnej zgody właściciela lub osoby administrującej terenem. Jeżeli właścicielem gruntu, na którym ma stanąć koci domek jest Gmina Miasta Gdynia, zgodę musi wyrazić Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji. Wniosek o wydanie kociego domku powinien zawierać dane personalne opiekuna zwierząt, ilość kotów znajdujących się pod jego opieką oraz wskazanie miejsca, w którym ma on stanąć. Wypełniony dokument można złożyć do Wydziału Środowiska UM Gdyni pocztą tradycyjną lub w jednej z dwóch kancelarii ogólnych Urzędu Miasta Gdyni.
mat. prasowe