Wygrały 2 projekty

sdr

Znamy zwycięzców dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Z 387 projektów na terenie całego miasta zostanie zrealizowanych 121 inicjatyw. Ich wartość to 19 602 552 zł. Największą frekwencję głosujących świętuje Letnica. To tam powstanie łąka kwietna.
Głosowanie trwało od 4 do 18 października. Zagłosowało 43 190 mieszkanek i mieszkańców Gdańska, co składa się na frekwencję wynoszącą 9,89%. Chętniej głosowały kobiety (24 199) niż mężczyźni (18 991). Najstarszy głosujący miał 101 lat a najmłodszy zaledwie 9 dni.
Wybranych zostało 121 projektów w tym 47 projektów zielonego BO.
Po raz drugi można było oddawać głosy na wyodrębnione projekty Zielonego Budżetu. Łączna kwota tej edycji przeznaczona na inicjatywy obywatelskie to 20 830 669 zł.
Wartość wygranych projektów Budżetu Obywatelskiego 2022 to 19 602 552 zł. Niewykorzystane środki przechodzą do puli na kolejny rok, tym samym do następnej edycji do spożytkowania dodanych zostanie 1 228 117 zł .
Co ważne, aby projekt dzielnicowy mógł być realizowany, musiał zdobyć minimum 200 punktów, w projektach ogólnomiejskich było to 400 punktów. Ten warunek nie obowiązywał w projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Jak głosowano?
Głosowanie nie miało ograniczeń wiekowych, decydować mogli wszyscy, którzy są zameldowani w naszym mieście na pobyt stały lub czasowy, wpisani w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadający aktywną Kartę Mieszkańca.
Każdy uczestnik głosowania miał do rozdzielenia pulę 8 punktów. Na dzielnicowe projekty 5 punktów, na ogólnomiejski 1 punkt. Na projekty „zielone” mieszkańcy mieli dwa dodatkowe punkty. Punktami na projekty dzielnicowe można było dysponować dowolnie, przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym czy więcej punkcie kilka projektów w dowolnej dzielnicy.
Głosować można było online, na portalu gdansk.pl, a także w dwóch punktach stacjonarnych. Nowością były mobilne punkty głosowania. Po gdańskich dzielnicach kursował piętrowy autobusu z charakterystycznym żółtym logiem Budżetu Obywatelskiego oraz bus z grafiką Karty Mieszkańca.
Na projekty ogólnomiejskie BO przeznaczonych zostanie 2 781 700 zł a do następnej edycji przechodzi 74 700 zł.
Pierwsze miejsce wśród ogólnomiejskich projektów zajął projekt p.n. „Pogotowie dla zwierząt”, którego realizacja wyniesie 277 000 zł, a oddano na niego 4509 punktów. Na drugim miejscu jest projekt „Rowerowy górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa), na który oddano 4238 punktów, a jego realizacja pochłonie 2 mln zł. Na trzecim miejscu znajduje się projekt „Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana”, na który oddano 2752 punktów. Realizacja tego projektu to 350 tys. zł. Czwartym i ostatnim projektem ogólnomiejskim, który zostanie zrealizowany jest „Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem”, który uzyskał 1091 głosów, a jego wartość to 80 tys. zł.
Dzięki tej edycji zostanie zrealizowanych także 7 zielonych projektów ogólnomiejskich, m.in. Park Oruński – pływające zielone wyspy_ogrody i fontanna na stawie, Zielony górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) – 6 zieleńców w 4 dzielnicach – po raz drugi!, czy Zielona Oliwa – Kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień przy Al. Grunwaldzkiej.
Już wkrótce rozpocznie się ewaluacja tegorocznego Budżetu Obywatelskiego i tym samym przygotowania do jubileuszowej, X edycji BO.
mat. prasowe

Wyniki:

Budżet Obywatelski 579 229 zł
1. Zielone serce dzielnicy Piecki-Migowo – Park MorenaRakoczego. Ogólnodostępny Park pomiędzy Galerią Morena, Lidlem oraz Kościołem Bożego Ciała 579 229 zł

Zielony Budżet Obywatelski-144 807 zł zł, do następnej edycjiprzechodzi 0 zł
1. PARK UPHAGENÓW – ZIELONE CENTRUM DZIELNICY – miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji BP i Przychodni 144 807 zł