Mieszkańcy sprawdzają!

W ramach drugiego etapu testów Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0, planowane jest udostępnienie rowerów mieszkańcom na obszarze 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Testy te mają na celu sprawdzenie, czy system roweru publicznego działa efektywnie i zgodnie z oczekiwaniami. Od 13 września przez kilka tygodni mieszkańcy będą mieli możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów w celu oceny jego funkcjonalności. W sumie dostępnych będzie 2100 rowerów, w tym 1600 elektrycznych. W Gdańsku, podczas testu, dostępne będą 869 rowerów elektrycznych oraz 271 rowerów tradycyjnych.
Inauguracja testów systemu Mevo 2.0 została ogłoszona przez wiceprezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz burmistrza Redy. To istotny krok w rozwoju systemu, który ma na celu sprawdzenie, czy firma City Bike Global, odpowiedzialna za jego operowanie, radzi sobie z efektywnym ładowaniem rowerów, ich relokacją, funkcjonowaniem centrum obsługi telefonicznej oraz systemem IT.
Warto zaznaczyć, że etap testowy jest bezpłatny i nie ma ograniczeń co do liczby minut korzystania z roweru dziennie, o ile rower zostanie zaparkowany na jednej z 717 stacji Mevo. W przypadku parkowania roweru poza stacją, użytkownik będzie obciążony opłatą w wysokości 10 zł za każde takie zdarzenie. Funkcja pauzy/postoju została wyłączona na czas testów, aby zapobiec nadmiernemu wykorzystywaniu roweru przez jednego użytkownika przez cały dzień.
W trakcie testów zostanie udostępniona prosty formularz online na stronie OM GGS, który pozwoli testującym zgłaszać uwagi i sugestie dotyczące działania systemu. Testy te mają na celu poprawienie i udoskonalenie funkcjonalności systemu przed jego pełnym wdrożeniem.
Warto zaznaczyć, że obecnie to wciąż etap testowy, a jego zakończenie nastąpi dopiero wtedy, gdy wszystkie aspekty systemu będą działać zgodnie z wymaganiami kontraktu. Dagmara Kleczewska, kierowniczka projektu Mevo 2.0 w OM GGS, podkreśla, że są nadal w fazie testów, a pełne wdrożenie systemu nie zostało jeszcze uruchomione. Zachęca mieszkańców do pomocy w identyfikacji ewentualnych problemów i możliwości poprawy, aby system stał się jak najbardziej przyjazny dla użytkowników.
Jak wypożyczyć i zwrócić rower? 
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Mevo dostępnej do pobrania ze sklepu Play i AppStore. W trakcie rejestracji trzeba podać imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Niezbędne będzie podpięcie aktywnej karty płatniczej. Umożliwi to pobieranie ew. opłaty w kwocie 10 zł za pozostawienie roweru poza stacją.
Żeby wypożyczyć rower, można zeskanować w aplikacji kod QR znajdujący się na pulpicie kierownicy, zdjąć kabel blokady z tylnego koła i umieścić go w otworze na tylnym błotniku.
Dokonanie zwrotu roweru powinno odbyć się w dozwolonej strefie i na jednej z 717 stacji systemu. Chcąc zaparkować rower poza stacją postoju, użytkownik zobaczy w aplikacji stosowny komunikat. Za zwrot jednośladu poza stacją zostanie naliczona opłata w kwocie 10 zł.
By zwrócić rower, wystarczy założyć blokadę na tylne koło. Przejazd w aplikacji zostanie zakończony automatycznie.
Uwaga! Pozostawienie roweru poza terenem gmin uczestniczących w projekcie i nieprzestrzeganie zasad regulaminu (np. przewożenie jednośladów samochodem) spowoduje zablokowanie konta użytkownika na miesiąc. Uniemożliwi to korzystanie z Mevo w fazie testowej.
W przypadku problemów z aplikacją, wypożyczeniem czy zwrotem roweru należy zgłosić się do Centrum Kontaktu, nr tel. 58 739 11 23. Infolinia jest czynna codziennie w godz. 7- 21. Użytkownicy mogą kierować uwagi również na adres e-mail: kontakt@rowermevo.pl.
Kiedy pełny start systemu?
Testy wśród mieszkańców potrwają minimum 21 dni, albo do czasu gdy wszystkie elementy systemu będą działały bez zastrzeżeń. Wtedy na ulice Obszaru Metropolitalnego wyruszy cała flota rowerów, czyli w sumie 4050 rowerów, w tym 3000 modeli ze wspomaganiem elektrycznym. Dopiero, gdy rozpocznie się realizacja 6-letniego kontraktu, operator otrzyma pierwsze wynagrodzenie. Będzie ono wypłacane w miesięcznych transzach, po każdym miesiącu prawidłowo wykonanej usługi. Najwcześniej system ruszy w październiku, najpóźniej w listopadzie br.
Obecnie w gdańskich magazynach operatora jest już 1800 Segwayów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 1050 rowerów tradycyjnych.
mat. prasowe