Drugi etap testów zewnętrznych Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0 wkracza w kolejną fazę. Zaczną obowiązywać ograniczenia czasowe oraz opłaty minutowe. Aby nadal korzystać z systemu Mevo, konieczne będzie zaktualizowanie pobranej aplikacji mobilnej oraz zaakceptowanie nowych warunków regulaminu. Po uruchomieniu aplikacji pojawi się komunikat o nieaktualnej subskrypcji, co będzie sygnałem do ponownego podpięcia aktywnej karty płatniczej i dokonania operacji na kwotę np. 10 zł. Środki z opłaty inicjacyjnej zostaną przetransferowane do wirtualnego portfela.
Hiszpański operator systemu, dbając o kluczowe warunki kontraktu, podnosi poziom dostępności rowerów, a obecnie wynosi on 99%. Dlatego teraz jest odpowiedni moment, aby przetestować aplikację i system IT pod względem ograniczeń czasowych, naliczania Pay As You Go i opłaty rejestracyjnej. Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo, podkreśla, że to pozwoli na szybszą i dokładniejszą weryfikację użytkowników oraz zabezpieczy przed ewentualnymi opłatami za parkowanie roweru poza stacją postoju Mevo.
Mevo 2.0 – Nowy System Opłat
Zmiany obejmują także czas podróży. Bezpłatny czas wyniesie teraz 120 minut dziennie na rowerze tradycyjnym lub 60 minut w przypadku rowerów elektrycznych. W ciągu jednego dnia można korzystać z obu rodzajów jednośladów, a zużyte minuty będą rozliczane proporcjonalnie. Po przekroczeniu limitu czasu zaczynają obowiązywać opłaty minutowe:
rower tradycyjny: 0,10 zł/min.
rower elektryczny: 0,20 zł/min.
Dagmara Kleczewska dodaje, że po prawie miesiącu testów z mieszkańcami, system wchodzi w kolejny etap, obejmujący okres kolejnych 6 lat.
Aktualizacja aplikacji dotyczy użytkowników, którzy już ją pobrali. Osoby, które rozpoczynają korzystanie z systemu, natychmiast napotkają nowy regulamin i konieczność uiszczenia opłaty rejestracyjnej. Zmiany nie będą wprowadzane o konkretnej godzinie, ale w ciągu dnia, uzależnione od akceptacji nowej wersji aplikacji przez sklepy, takie jak Sklep Play i App Store. Podkreśla się, że jedynie najnowsza wersja aplikacji umożliwi korzystanie z Mevo.
Należy pamiętać, że opłata w wysokości 10 zł za pozostawienie roweru poza stacją nadal obowiązuje, a kary za nieprzestrzeganie regulaminu systemu Mevo są nadal naliczane.
Podczas trwającego etapu testów zewnętrznych odnotowano ponad 285 tys. podróży rowerami Mevo, z czego 60% miało miejsce w tygodniu, a 40% w weekendy. Najwięcej podróży odnotowano 2 października – ponad 14 tys. W fazie testów, trwającej do 16 listopada, hiszpański operator będzie dopracowywać działanie systemu i eliminować zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości. mat. prasowe