Brawo harcerze!

harcerze

Z życia Wielkiego Kacka

harcerze
Zielone Świątki były w tym roku wyjątkowe dla mieszkańców Wielkiego Kacka. Stało się tak za przyczyną Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka im. Henryka Wieczorkiewicza”.

Oni stali się głównymi bohaterami tego dnia. Najpierw w kościele św. Wawrzyńca została odprawiona Msza św. dziękczynna dla naszej dzielnicy z udziałem członków Rady Dzielnicy, ZKP i harcerzy. W południe przy Źródełku odbyło się otwarcie Trasy Historycznej Wielkiego Kacka. W obecności licznie zebranych mieszkańców, przedstawicieli Rady Dzielnicy, gości i harcerzy zabrał głos Filip Rudolf.

Omówił przebieg trasy, której jest autorem. Trasa podzielona jest na 5 odcinków. Przy każdym postoju jest tablica informacyjna z pamiątkowymi fotografiami. Całość Trasy pozwala poznać podstawowe wydarzenia z dziejów Wielkiego Kacka. Przewidywany czas pokonania Trasy to 60 minut (krokiem harcerza). Początek stanowi przystanek autobusowy przy ul. Chwaszczyńskiej z ul. Źródło Marii. Tam zapoznamy się z podstawowymi dziejami wioski Wielki Kack. Drugi przystanek znajduje się przy stacji PKP (ul. Nowodworcowa). Tablica informuje nas o budowie kolei, zawiera też historyczne fotografie z tego okresu, które warto obejrzeć. Trzeci przystanek mieści się przy kościele św. Wawrzyńca i dotyczy początków kościoła oraz parafii. Czwarty etap jest na Fikakowie w pobliżu nowego boiska sportowego i placu zabaw dla dzieci. Ta część Wielkiego Kacka najbardziej się zmieniła. Warto zwrócić uwagę na fotografie, żeby uświadomić sobie tę wielką zmianę. Na Fikakowie, na wielkokackim wzgórzu, jak grzyby po deszczu wyrosły nowoczesne bloki. Ostatni odcinek trasy kończy się przy Źródle Marii. Tam poznamy historię tego urokliwego miejsca ,możemy odpocząć i pomyśleć o przeszłości Wielkiego Kacka. Za to wszystko należą się harcerzom wielkie podziękowania i wyrazy uznania. Zrobili kawał dobrej roboty dla swojej dzielnicy. Ciekawie zaprojektowany folder – przewodnik dla uczestników gry terenowej „Trasą historyczną Wielkiego Kacka” pomógł chętnym w wykonaniu zadania. Taką trasę powinien przejść każdy mieszkaniec Wielkiego Kacka. Jedni utrwalą sobie wiadomości, drudzy poznają historię miejsca swego zamieszkania. To dzieło patriotyczne! Taka akcja była potrzebna. coraz rzadziej słyszymy o Wielkim Kacku, a więcej o dzielnicach powstałych na ziemiach wielkokackich. Chwała harcerzom i wszystkim organizatorom.

Zofia Żywicka