Mieszkańcy Wielkiego Kacka znów posprzątali dzielnicę

Każdą wiosną od roku 2019 mieszkanki i mieszkańcy Wielkiego Kacka wyruszają na wielkie sprzątanie dzielnicy. Ale akcje organizowane z okazji Dnia Ziemi to coś więcej: to nauka dbania o najbliższe otoczenie, nadawania rzeczom drugiego życia i sąsiedzkiego współdziałania.
Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia i jest największym na świecie świętem ekologicznym, mającym zwrócić uwagę na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju oraz budowanie świadomości społecznej.
Z okazji tego dnia gdynianie od lat angażują się we wspólne sprzątanie dzielnic – także Wielkiego Kacka. Za nami czwarta edycja akcji, do udziału w której sąsiadów zapraszają i mobilizują Agata i Kajetan Lewandowscy, mieszkańcy dzielnicy.
– Mamy już stałą ekipę osób włączających się w wydarzenia z okazji Dnia Ziemi. Od połowy marca dopytują, kiedy sprzątamy i który rejon. W tym roku frekwencja była chyba największa. – mówi Agata Lewandowska. – Dzieci z pierwszych klas „podstawówki” przychodzą do nas nie dlatego, że mogą dostać punkty za wolontariat. Przychodzą, bo to dla nich oczywistość: jest Dzień Ziemi, trzeba coś zrobić. Widać, że to czują. Szkoda tylko, że muszą sprzątać nie swoje rzeczy.

To, jak dużo pracy mają uczestnicy akcji Sprzątania Świata, w dużej mierze zależy od naszych codziennych zachowań, od tego jak dbamy o wspólne przestrzenie – podkreśla Anna Szpajer, radna miasta, mieszkanka Wielkiego Kacka. – Pamiętajmy, że każdy, nawet najdrobniejszy nawyk, ma tu znaczenie.
Większość mieszkańców przyszła przygotowana i przyniosła ze sobą np. rękawiczki. Osoby, które ich nie miały, otrzymały je na miejscu. Organizator akcji, czyli Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, zapewnił także worki na odpady i odbiór zebranych śmieci.

Według mnie śmieci jest z roku na rok mniej. Tych, które zalegały przez dziesięciolecia – stare kanapy, umywalki, zderzaki, wykładziny – pozbyliśmy się podczas poprzednich akcji – zauważa Agata Lewandowska. – Ale wciąż jest dużo butelek, trafi się kilka opon. Mimo że jest więcej śmietników, dalej są ludzie, którzy śmiecą – i to jest zasmucające. Ale na pewno jest też coraz więcej osób, które się na to oburzają, bo nasza świadomość jest coraz większa.
W tym roku formuła Dnia Ziemi została rozszerzona. W parku Ornassa odbył się wielkokacki pchli targ, na którym za darmo lub za symboliczną opłatą można było wymieniać się niepotrzebnymi rzeczami, roślinami, sadzonkami i nasionami. Dzieci odkryły frajdę z tego, że zabawki mogą krążyć, a chęć posiadania nowych rzeczy może zostać zaspokojona bez zużywania nowych zasobów planety. Zbędne ubrania można było oddać w ramach współpracy z marką Ubrania Do Oddania.

Kolejna akcja – wiosną 2024.