Dąbrowa zmienia się dzięki mieszkańcom i BO!

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek Dąbrowy łącznie aż 56 projektów zostało wskazanych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego! Wartość działań realizowanych na Dąbrowie w ramach BO to blisko 4 mln złotych! I to nie koniec, bo trwają już przygotowania do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Czas więc pomyśleć o tym, co jeszcze można zmienić na lepsze w naszej dzielnicy.
Budżet Obywatelski to coroczne konsultacje, w ramach których mieszkańcy i mieszkanki podejmują decyzje, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. To gdynianie i gdynianki wymyślają i zgłaszają projekty, które mają sprawić, że w okolicy będzie ładniej, bezpieczniej, wygodniej lub po prostu ciekawiej. Dotąd odbyło się aż dziesięć edycji głosowania na sąsiedzkie pomysły, a właśnie rozpoczęło się przygotowanie kolejnej.

Katalog projektów możliwych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego jest szeroki. Pomysły dzielnicowe mogą dotyczyć aż siedmiu obszarów tematycznych: edukacji (m.in. warsztatów, zajęć profilaktycznych), komunikacji i organizacji ruchu (np. budowa i remont dróg rowerowych, montaż progów zwalniających), kultury (np. organizacji festiwali i koncertów), przestrzeni publicznej (m.in. montaż elementów małej architektury), sportu i rekreacji (m.in. budowa boisk i placów zabaw, organizacja zajęć i zawodów sportowych), zdrowia i polityki społecznej (m.in. badań profilaktycznych i montażu defibrylatorów) oraz zieleni i ochrony środowiska (w tym organizacji łąk kwietnych, czy nasadzeń drzew).
Z kolei projekty obejmujące zakresem całe miasto objęte były jednym zakresem tematycznym – Klimatyczny Budżet Obywatelski. Można więc zgłaszać projekty związane z ochroną klimatu i środowiska.
We wszystkich edycjach gdyńskiego BO – czyli od 2014 roku – do realizacji wskazaliśmy łącznie w naszej dzielnicy 56 projektów, a 724 łącznie w całym mieście. Na Dąbrowie zrealizowanych zostało już 36 inicjatyw, a 20 jest w trakcie – w tym sześć wybranych we wrześniowym głosowaniu.
Dąbrowa zielona, roztańczona
i bezpieczna
Nasza dzielnica z całą pewnością może pochwalić się różnorodnością pomysłów mieszkańców. Metamorfozę niebawem przejść ma Leśna Polana. Pojawią się tu elementy małej architektury, umożliwiającej urządzanie pikników rodzinnych, ognisk, spotkań czy imprez organizowanych przez Radę Dzielnicy. Stanie tam także m.in. wiata z dwoma ławostołami dla 20 osób oraz stanowisko grillowe z wybrukowanym najbliższym otoczeniem, palenisko z 8 ławami do siedzenia przy nim oraz kosze na śmieci. Będzie to więc świetne miejsce do sąsiedzkiej integracji.
W przygotowaniu jest także m.in. nowoczesny Play-Park dla dzieci i młodzieży przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1, przy ul. Wiczlińskiej 33. Gdyńskie Centrum Sportu jest w trakcie postępowania, które wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej, więc być może i w przyszłym roku dzieciaki będą miały nowe miejsce zabawy. Z pewnością za to wiemy, że szybciej zazieleni się ulica Rdestowa. Tam łąka kwietna zostanie nasadzona już wiosną.
Ciekawie zapowiadają się także projekty, które zwyciężyły w głosowaniu w tym roku, a których realizacja będzie mogła rozpocząć się od stycznia 2024. To wyniesienie przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Rdestowej, dzielnicowy festiwal zabawek dmuchanych z elementami rywalizacji sportowej, teatr i kino letnie oraz zakup książek, audiobooków oraz gier planszowych do biblioteki.
A co zostało zrealizowane do tej pory? To między innymi park linowy przy Szkole Podstawowej nr 47, który w ostatnich miesiącach został uzupełniony o nowe urządzenia do zabawy. Z kolei na elewacji budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 zamontowany został antysmogowy miernik jakości powietrza. W naszej dzielnicy zamontowane zostały także nowe domki dla owadów, kaczkomat, a przy skwerze ks. Piotra Mazura powstał plac zabaw.
Masz pomysł na zmiany? Zgłoś go do Budżetu Obywatelskiego!
Warto pamiętać, że przed nami kolejna edycja BO, a wraz z nią – możliwość realizacji kolejnych sąsiedzkich pomysłów. W BO2024 do rozdysponowania będzie łącznie blisko 12 mln złotych. W przygotowaniu jest już harmonogram i regulamin, ale z naszych informacji wynika, że będą bardzo zbliżone do tych z tegorocznej edycji.
Oznacza to, że warto już zastanawiać się nad projektami, bo etap składania wniosków już od stycznia! Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na www.bo.gdynia.pl.