Jedyne takie miejsce w sercu Gdyni

Jest takie miejsce w Gdyni, gdzie może przyjść każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia czy języka, w którym się porozumiewa. Na najmłodszych czekają warsztaty, które pomogą im radzić sobie w świecie, na dorosłych kubek herbaty i nowe możliwości: kursy zawodowe, nauka języka, przyjacielskie wsparcie. Spilno po ukraińsku znaczy wspólnie, w Spilno Gdynia każdy znajdzie swoje miejsce.
Spilno Gdynia przy ulicy Starowiejskiej 25 powstało z myślą o osobach z doświadczeniem uchodźczym w czasie, gdy Gdynia mierzyła się z efektami wojny zza wschodnią granicą. Szybko jednak okazało się, że nowi mieszkańcy naszego miasta przede wszystkim chcą się integrować z pozostałymi gdyniankami i gdynianami.
– Dlatego uznaliśmy wspólnie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, że Spilno Gdynia będzie stanowić miejsce integracji, z którego będą korzystać wszyscy mieszkańcy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Gdynia to takie miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od pochodzenia, stopnia niepełnosprawności czy języka, którym się porozumiewa. Gdynia to dzieło otwarte i bardzo nam zależy, aby takim pozostało. Spilno Gdynia jest czymś więcej niż tylko punktem pomocowym. To także jednostka o charakterze edukacyjnym, która wspiera w zakresie wiedzy o różnorodności, historii współczesnej gdyńskie placówki edukacyjne.
Oferta Spilno Gdynia adresowana jest do wszystkich dzieci, niezależnie od ich wieku. Najmłodsi mogą wziąć udział w rodzinnych warsztatach razem z rodzicami. Dla nieco starszych przygotowano warsztaty edukacyjne: pokazujące różne dziedziny nauki, robotyki, rozwijające talenty artystyczne, ale także zajęcia psychoedukacyjne, uczące asertywności czy przeciwdziałające depresji.
Otwarci na młodzież
Nastolatkowie mogą wspólnie ze Spilno Gdynia rozwijać swoje pasje, działa tu jedyna w Polsce Szkoła Pływania na Deskach SUP. Młodzież, która bierze w niej udział, przygotowała dla swoich rówieśników cykl zajęć „Podziel się swoją pasją”.
Dla dzieci i młodzieży szkolnej Spilno oferuje niezwykłe, interaktywne lekcje historii współczesnej. Autorką projektu jest Dasza Gelleta, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni, która wraz z ojcem wyjeżdża na Ukrainę z pomocą humanitarną. Prezentację adresowaną do polskich rówieśników oparła na swoich doświadczeniach i codziennym życiu jej kolegów z rodzinnej Winnicy. Dasza chce, aby o tym jak wygląda życie dzieci w sytuacji wojny, dowiedział się cały świat.
Projekty w Spilno Gdynia kładą duży nacisk na wyrównywanie szans i współpracę. Tak jest z nową edycją 3CLASS, w ramach którego wolontariusze z III Liceum Ogólnokształcącego, jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Polsce, udzielają korepetycji on-line młodzieży z Polski, Ukrainy i innych narodowości. Uczniowie uzyskują realną pomoc w zdobywaniu wiedzy, odrabianiu lekcji oraz rozwijaniu swoich pasji.

fot. Mariusz Biernacik

– Warto wspomnieć, że do dziś przeprowadziliśmy ponad 10 tysięcy godzin edukacyjnej pomocy – mówi Anna Rzepa, nauczycielka, która jest opiekunem projektu. – Nie ma nic bardziej wartościowego w procesie nauki, niż wsparcie ze strony kompetentnych i zaangażowanych rówieśników. Zapraszamy wszystkich rodziców, uczniów i wolontariuszy do naszego projektu.
Dobre miejsce dla dorosłych
Spilno Gdynia wspiera również osoby dorosłe. Dużym powodzeniem cieszą się kursy języka polskiego dla obcokrajowców, które odbywają się na kilku poziomach, w przyjaznej atmosferze. Bardzo cenione przez osoby poszukujące pracy są kursy zawodowe, które przysposabiają do nowych profesji, na przykład masażysty czy planowane kursy z zakresu budowy stron internetowych.
Dorośli zainteresowani sztuką mogą brać udział w zajęciach teatralnych albo rękodzieła artystycznego. W ofercie jest również wsparcie dla nauczycieli i psychologów pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym, oferowane przez specjalistów z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
W Spilno Gdynia można również skontaktować się ze specjalistami z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, którzy oferują indywidualną ścieżkę wsparcia na różnych poziomach edukacji dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz ich rodzin. Na miejscu pracują również psycholodzy mówiący w języku ukraińskim.
Specjalnym „pracownikiem” Spilno Gdynia jest foka Paro, japoński robot terapeutyczny dedykowany do pracy z dziećmi i osobami starszymi.
Działalność Spilno Gdynia finansowana jest ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.