Węzeł Karwiny gotowy

Po wielu trudach doczekaliśmy się końca budowy Węzła Karwiny – jednej z trudniejszych inwestycji w historii gdyńskiego samorządu. Obecnie trwają odbiory, a formalne przekazanie do użytkowania zaplanowano na koniec grudnia br. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wyjaśnia przyczyny opóźnień i przeprasza za uciążliwości, które spadły na mieszkańców.
Oficjalnie prace budowlane przy Węźle Karwiny zakończyły się 3 listopada. Gotowe są buspasy w ciągu ulic Wielkopolskiej i Chwaszczyńskiej (blisko 3 km), droga rowerowa wzdłuż ulic Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej, przebudowano kolidującą infrastrukturę i skrzyżowania, powstaje parking przy przystanku PKM Karwiny. Zadbano też o energooszczędne oświetlenie i zieleń: 35 800 metrów kwadratowych trawników, 140 nowych drzew oraz krzewów i kwiatów.
Obecnie trwają odbiory inwestorskie oraz równolegle odbiory prowadzone przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz Zarząd Dróg i Zieleni – przyszłego użytkownika. Podpisanie protokołu odbioru końcowego i przekazanie do użytkowania zaplanowano na koniec roku. Do tego czasu trzeba będzie jeszcze usunąć usterki, które są diagnozowane w trakcie odbiorów, zamontować małą architekturę, zrealizować parking w miejscu, z którego wykonawca korzystał na potrzeby zaplecza budowy.
Parking przy „pekaemce”
Inwestycja Węzła Karwiny objęła budowę parkingu typu Park&Ride przy stacji PKM Karwiny, na którym zmieści się 140 pojazdów, w tym 20 dla osób z niepełnosprawnością. Będą tu mogły parkować osoby korzystające z transportu zbiorowego na obszarze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Parking Bike&Ride zmieści 50 rowerów. Na krótki postój trzech pojazdów pozwoli z kolei strefa Kiss&Ride. Zakres robót objął m.in. wymianę słupów i lamp oświetleniowych; doprowadzenie kabli teletechnicznych dla przyszłego systemu wjazdu i wyjazdu z parkingu; remont kanalizacji deszczowej odwadniającej parking i oczywiście wykonanie robót drogowych wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym budowę pochylni łączącej parking z ulicą Wielkopolską.
– Dla osób zostawiających w ciągu dnia samochody i przesiadających się na komunikację publiczną (autobus, trolejbus, PKM) parking będzie bezpłatny – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Chcemy jednak wprowadzić zasadę, by w godzinach wieczornych i nocnych mogli z niego korzystać również mieszkańcy dzielnicy, którym brak miejsc postojowych bardzo doskwiera – dodaje.
Po zakończeniu prac budowlanych ZDiZ wprowadzi nową organizację ruchu, wyznaczając miejsca parkingowe oraz montując szlabany na wjeździe/wyjeździe – i będzie można parkować. Stanie się to na przełomie roku.
Zadanie realizowane jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Prezydent Gdyni
Wojciech Szczurek


Zbliżają się do końca prace związane z Węzłem Karwiny. Jesteśmy świadomi jak duże uciążliwości dla mieszkańców dzielnic południowych spowodowała jego budowa. Zakres przestrzenny i rzeczowy realizowanych robót oraz zależność od innych podmiotów sprawiły, że była to jedna z najtrudniejszych inwestycji w historii gdyńskiego samorządu. Kumulacja dwóch inwestycji: miejskiego przedsięwzięcia – węzła Karwiny oraz państwowego projektu – węzła S6 wywoływała często kolizje i utrudnienia w stopniu trudnym do zaakceptowania dla mieszkańców. Jednoczesna realizacja dwóch dużych inwestycji była wynikiem 2-letniego opóźnienia realizacji węzła S-6 przez GDDKiA. Uciążliwości których doświadczyli gdynianie z powodu realizacji Węzła Karwiny były spowodowane nie tylko rozległością i skomplikowaniem inwestycji, ale także postawą PKP PLK, która utrudniała uzyskiwanie pozwoleń i prowadzenie robót, co znacząco wydłużyło realizację tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że z efektów zrealizowanego przedsięwzięcia – buspasów, dróg rowerowych, parkingu na węźle przesiadkowym, nowej zieleni, która pojawi się wkrótce, będą mogli korzystać mieszkańcy dzielnic południowych. Jednocześnie przepraszam za poważne utrudnienia, których Państwo doświadczyliście.