Wielki Kack w centrum uwagi

Gdynia, na początku lat 90. była jednym z pierwszych samorządów w kraju, który wprowadził podział na dzielnice i rady dzielnic w system zarządzania miastem. Dziś Gdynia podzielona jest na 22 dzielnice. Każda inna, posiadająca własną specyfikę – z uwagi na swoje położenie, historię, charakter zabudowy, liczbę, wiek mieszkańców i gęstość zaludnienia, czy uwarunkowaniom własnościowe. Tych zmiennych jest oczywiście więcej, ale ich suma sprawia, że każda dzielnica wymaga innego spojrzenia, innego działania, innych inwestycji i zróżnicowanej oferty, z jakiej mogą korzystać mieszkańcy. To właśnie myślenie o mniejszych obszarach miasta i idące za nim działania sprawiają, że możemy lepiej dostosowywać ofertę do potrzeb mieszkańców. Również analizując potrzeby gdynian, robimy to nie w sposób uśredniony, w skali całego miasta tylko przyglądając się mniejszym obszarom, czyli właśnie dzielnicom. Ważnymi „strażnikami” jakości życia w dzielnicach są Rady Dzielnicy. W Radzie Dzielnicy Wielki Kack pracuje 14 radnych, wybranych przez mieszkańców. To społecznicy, za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia.
Z roku na rok staramy się by rady dzielnic miały coraz większe możliwości. Otrzymują co roku coraz większe środki, nie tylko na działalność statutową, ale na inwestycje czy przedsięwzięcia integrujące mieszkańców. W tej kadencji całkowity budżet gdyńskich rad dzielnic to 31 mln zł. Na co dokładnie w każdej dzielnicy mają zostać spożytkowane jej środki wpływ mają mieszkańcy, w czasie corocznych konsultacji budżetu. Równolegle do działań rady dzielnicy, każda część naszego miasta rozdysponowuje, dzięki głosom mieszkańców, środki na działania inwestycyjne w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wartość tych przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane po tegorocznym głosowaniu w Wielkim Kacku to prawie 315 tys. zł. Do tego dochodzą inwestycje przekraczające możliwości finansowe Rady Dzielnicy lub wykraczające poza jej kompetencje. Dla przykładu, powstanie pętli komunikacji miejskiej na Fikakowie czy przygotowywana obecnie kompleksowa modernizacja ul. Nowodworcowej.
A przecież działania w dzielnicy to nie tylko inwestycje, to również działalność społeczna, którą prowadzą takie podmioty jak szkoły, przedszkola, kluby seniora, organizacje pozarządowe, kluby sportowe. Dlatego wyzwaniem stojącym przed samorządem jest próba połączenia sił, integracji różnych partnerów i uruchomienia potencjału współpracy. Dziś wiele partnerstw już funkcjonuje. Kompleks sportowy przy SP 20 służy przedsięwzięciom prowadzonym zarówno przez kluby sportowe, jak i podmioty prywatne (tenis), w Centrum Sąsiedzkim „Przystań Lipowa 15” zajęcia prowadzą organizacje pozarządowe, jak np. Fundacja „Mamy z morza”.
Takich przykładów partnerstw jest coraz więcej. Pozytywnym zjawiskiem jest coraz większe otwieranie się rad dzielnic na postulaty i opinie mieszkańców. Przykładem może być realizacja ze środków rad przedsięwzięć, które zgłoszone w Budżecie Obywatelskim nie otrzymały finansowania, ale uzyskały dużą liczbę głosów.
Jesteśmy dziś w szczególnym momencie rozwoju miasta. Kilka miesięcy temu, po szerokich konsultacjach społecznych, została uchwalona Strategia Rozwoju Gdyni. Zawiera ona wiele planów dotyczących dużych przedsięwzięć, ale jej wdrażanie nie może pomijać lokalnej, dzielnicowej perspektywy. Zacznijmy rozmowę o dzielnicowych programach strategicznych, które pokażą kierunki rozwoju na kolejne lata. Bardzo często powtarzam – to moje głębokie przekonanie – że to Państwo, mieszkańcy dzielnic, jesteście najlepszymi ekspertami w lokalnych sprawach. Udowadniacie to biorąc udział w zgłaszaniu projektów i głosowaniu na Budżet Obywatelski, uczestnicząc w konsultacjach społecznych, przekazując swoje ciekawe pomysły radnym czy bezpośrednio mi. Dlatego chciałbym zaprosić Państwa do kolejnej rozmowy: o dzielnicy. Jestem ciekaw Państwa spostrzeżeń, uwag, pomysłów. Nie chodzi o wskazywanie, którą ulicę należy wyremontować (to będzie kolejny etap), ale o otwarcie dyskusji, jakie funkcje na mapie Gdyni ma spełniać Wielki Kack, jakie mają być kierunki rozwoju dzielnicy, co jest dla Państwa najważniejsze, jakie są kluczowe potrzeby, których nie udało się jeszcze w pełni zaspokoić. Porozmawiajmy o tym jak wspólnie, włączając wszystkich zainteresowanych, wypracować kierunki działań, które zadowolą mieszkańców małej, dzielnicowej ojczyzny.
Zapraszam do kontaktu mailowego: m.guc@gdynia.pl
Michał Guć
wiceprezydent Gdyni ds. innowacji