Parki kieszonkowe w dzielnicach

Miasto szuka wykonawców na zaprojektowanie i wykonanie czterech parków kieszonkowych zlokalizowanych w dzielnicach: Wzgórze Św. Maksymiliana, Grabówek, Wielki Kack oraz Pustki Cisowskie-Demptowo. Jest to realizacja zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.
– Parki kieszonkowe to element zielonej strategii miasta, cieszą się coraz większym uznaniem wśród mieszkańców. Te przyjazne przestrzenie są miejscem dającym chwile wytchnienia, w otoczeniu przyrody i blisko domu. Zrealizowaliśmy pierwszy projekt „ziołową oazę” u zbiegu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie. Do końca 2021 roku, na mapie Gdyni pojawią się kolejne cztery nietuzinkowe parki kieszonkowe – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W ramach projektu powstaną parki o różnych wielkościach, a każdy z nich będzie miał swoją wyjątkową nazwę nawiązującą do charakteru miejsca. We wszystkich dziewięciu przestrzeniach, odwiedzający znajdą jeden element łączący z akcentem o tematyce morskiej, do odszukania go na mapie parków zachęcamy mieszkańców.
– W ubiegłym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy zasadę dla projektów dzielnicowych, że rady dzielnic mogą z własnych budżetów uzupełnić brakujące kwoty na realizację pierwszych projektów „pod kreską” w swoich dzielnicach, natomiast nie zrobiliśmy tego w przypadku projektów miejskich. Dzięki przyjęciu nowelizacji uchwały w sprawie zwiększenia środków na Budżet Obywatelski 2019, powstaje dziewięć parków kieszonkowych, zgodnie z wolą mieszkańców – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Lokalizację parków kieszonkowych w dzielnicach:
Chylonia w sąsiedztwie „Wymiennikowni” (ul. Świecka),
Dąbrowa (skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej),
Wzgórze Św. Maksymiliana przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
Grabówek (ul. Kapitańska),
Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
Pogórzu (ul. B. Steyera),
Pustki Cisowskie-Demptowo tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
Wielki Kack (ul. Starodworcowa).
– Koncepcje poszczególnych parków kieszonkowych są bardzo indywidualne, uwarunkowane położeniem i charakterystyką wybranej lokalizacji. Dobór roślinności został wyselekcjonowany a elementy małej architektury doskonale wypełnią przestrzeń parkową – podkreśla Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Cztery z dziewięciu parków kieszonkowych zlokalizowane w gdyńskich dzielnicach pojawią się do końca 2021 roku. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta.

– Chcieliśmy aby zielone przestrzenie w dzielnicach stały się miejscami integracji i spotkań międzypokoleniowych. Praca nad projektem ewaluowała z warsztatu na warsztat, dzięki zaangażowaniu wielu osób powstały ciekawe pomysły na zagospodarowanie parków kieszonkowych w bogatą roślinność, domki dla owadów i małą architekturę – mówi Anna Myszka, radna miasta, jedna z autorek projektu.
Wielki Kack przy ul. Starodworcowej koncepcja została oparta na symbolu torów kolejowych oraz historii Jeziora Kackiego i żyjących w nich ryb. W projekcie ma pojawić się tablica informacyjna z opisem historycznym miejsca. Powierzchnia parku to ponad 1000 m2, na terenie parku pojawi się 18 drzew, 544 krzewów, 709 bylin m.in. lipa drobnolistna, kilka odmian wiśni, roża, liliowiec czy hortensja bukietowa oraz 554 m2 trawnika, a także mała architektura w postaci 6 ławek, 2 kosze na odpadki i 2 tablice.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe