Mnóstwo pomysłów na dzielnicę

Rekordzistą w liczbie złożonych i zwycięskich wniosków w gdyńskim Budżecie Obywatelskim jest Lechosław Dzierżak – zaangażowany mieszkaniec, przewodniczący Rady Dzielnicy.
Po piątej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego ma Pan na koncie 13 zwycięskich projektów. Skąd bierze Pan na nie pomysły?
Wychodzę z założenia, że projekty nie mają spełniać tylko moich potrzeb, ale szerokiej grupy mieszkańców. Podczas spotkań słucham propozycji ludzi; jeśli sami nie chcą zgłaszać projektów pod głosowanie – proszę o zgodę, abyśmy mogli zrobić to wspólnie. Udaje się i często znajdujemy się wśród zwycięzców.
Promuje Pan zgłoszone pomysły w jakiś szczególny sposób?
Skupiam się na promowaniu głosowania jako całości. Niech mieszkańcy poznają jak najlepiej wszystkie zgłoszone projekty. Dowiedzą się, co może się dzięki nim w dzielnicy zmienić. Osoby, które nie znajdują projektu dla siebie, zachęcam do zgłoszenia swoich propozycji w przyszłorocznym BO. W tym roku mieliśmy wyjątkowo dużą możliwość wyboru – zgłoszono aż 12 projektów związanych ze sportem i rekreacją, zielenią, bezpieczeństwem, remontami ulic.
W jakiej kategorii zgłasza Pan projekty?
Najczęściej są one związane z rekreacją i sportem. Takich obiektów w dzielnicy nigdy nie ma za wiele. Zgłosiłem też rozbudowę placu zabaw, sadzenie drzew i kwiatów, ustawienie nowego oświetlenia w miejscu, w którym nie mógłby zostać sfinansowany z budżetu Rady Dzielnicy.
Które ze zgłoszonych przez Pana projektów zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim?
W tym roku mieszkańcy wskazali odbudowę ścieżki zdrowia za kościołem i nasadzenie drzew wzdłuż Rdestowej. Ich realizacja przewidziana jest na przyszły rok. W tym roku powstaną jeszcze projekty z wcześniejszych edycji. Przy skrzyżowaniu Miłkowej i Melisowej pojawi się park do ćwiczeń typu Street Workout. Ten pomysł był zgłaszany przez mieszkańców przez trzy edycje i za trzecim razem się udało. Przy skwerze ks. Piotra Mazura i na terenie SP nr 47 powstaną stoły do gier – piłkarzyków, ping-ponga, szachów i warcabów. Na terenie szkoły pojawi się bieżnia sportowa. Przy skrzyżowaniu Rdestowej i Nowowiczlińskiej będą nowe drzewa i kwietny skwer. Na przyszły rok planowane jest oświetlenie przejścia leśnego przy Paprykowej.
Na Dąbrowie kilka lat temu udało nam się ustawić ogólnodostępny defibrylator AED. To urządzenie, które może uratować życie. Mieści się przy portierni dużej szkoły. Każdy w chwili zagrożenia może je wziąć, wystarczy zbić szybkę. Projekt ustawienia takiego samego sprzętu w tym roku wygrał w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego na Fikakowie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale gdyby coś się stało nie chcielibyśmy, aby go zabrakło.
Część projektów jest już zrealizowanych.
Do użytku mieszkańców oddano bieżnię do trójskoku i skoku w dal, piramidę linową na placu zabaw, miniboisko, dwie siłownie plenerowe, wymieniono kosze do koszykówki i oświetlono dąbrowski skatepark. Zawsze, gdy widzę mieszkańców korzystających z tych obiektów, rozpiera mnie duma. Cieszę się, że miałem udział w ich powstaniu.
Liczba projektów zgłoszonych do BO jest imponująca, a to przecież nie wszystko. Jest jeszcze konkurs Przyjazna Dzielnica.
Tutaj też pomysły podsuwają sami mieszkańcy. Ja je spisuję i zamieniam w projekty. W tym roku na Dąbrowie w skali miasta mieliśmy ich najwięcej – aż 14, zrealizowanych zostanie 5. Strzałem w dziesiątkę było Kino Letnie. Pozostałe projekty to kontynuacje tych, które prowadzimy już od kilku lat – szkolenia z pierwszej pomocy i samoobrony, treningi nordic walking, zajęcia z robotyki i festyn integracyjny „Poznaj swojego sąsiada”. To dla nas potwierdzenie, że to, co robimy, podoba się mieszkańcom. Sympatycy przegranych projektów nie mają co się martwić. W trochę mniejszym zakresie sfinansujemy je z budżetu Rady Dzielnicy. Teatr, kurs tańca, ceramika i klub seniora nadal będą przez nas finansowane.
Można powiedzieć, że Budżet Obywatelski uzupełnia działania Rada Dzielnicy?
To działa w dwie strony. Rada Dzielnicy może finansować obiekty sportowo – rekreacyjne kwotą do 10 procent swoich wydatków inwestycyjnych. Nie może też przeprowadzać inwestycji na terenach prywatnych, w tym spółdzielczych. W Budżecie Obywatelskim nie ma takich ograniczeń i jeśli jest zgoda właściciela czy zarządcy terenu, projekt można zgłosić. Musi być jednak ogólnodostępny, a jego wartość nie może przekroczyć puli środków dla dzielnicy. Z drugiej jednak strony w Budżecie Obywatelskim jest trudniej jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb mniejszości, rozwiązanie ważnych problemów występujących na jednej ulicy czy dotyczących tylko kilku bloków. Do takich remontów i inwestycji wskazany jest właśnie budżet inwestycyjno-remontowy Rady Dzielnicy.
Czy mieszkańcy mogą zgłaszać do niego propozycje? W jaki sposób?
Oczywiście, propozycje można zgłaszać przez cały czas. Rada występuje o sporządzenie specjalnej metryki zawierającej sugerowane rozwiązania i ich koszty. Organizowane jest też spotkanie z mieszkańcami – konsultacje, podczas których poznają możliwości i wskazują inwestycje, które chcieliby, aby w pierwszej kolejności trafiły do realizacji. Te dwa sposoby partycypacji społecznej umożliwiają lepsze wydatkowanie środków publicznych.
Na co Rada Dzielnicy przeznacza środku z budżetu inwestycyjno-remontowego?
Głównie na oświetlenie. Na Dąbrowie było sporo ciemnych zaułków. Ustawienie latarni sprawia, że mieszkańcy czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Rozświetlone zostały już ulice: Łopianowa, Koperkowa, Kameliowa, Głogowa, Macierzanki, Rumiankowa, część Rdestowej, dojście do Zespołu Wczesnej Edukacji, przejście leśne za kościołem, końcówka Sezamowej i lasek za dużą szkołą. W przygotowaniu mamy projekty oświetlenia fragmentów ulic Łanowej, Sojowej, Kolonia, Nagietkowej przy poczcie i placu zabaw przy Szafranowej.
Uzupełniamy brakujące chodniki przy Miętowej, Piołunowej, Szafranowej i Rdestowej.
Każda inwestycja to pomysły samych mieszkańców, do których przekonywali nas i swoich sąsiadów podczas spotkań konsultacyjnych.

 

Tak głosowaliśmy
W tym roku na Dąbrowie wybieraliśmy spośród 12 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego i 14 w Przyjaznej Dzielnicy. Frekwencja w BO wyniosła 12 proc., w PD – 11,2. Pula środków Budżetu Obywatelskiego dla Dąbrowy wynosiła 333 200 zł. Nie wykorzystane 5500 zł przechodzi na rok 2019.

Zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim 2018
1. Instalacja oświetlenia przy 3 przejściach dla pieszych: przy Wiczlińskiej (skrzyżowanie z Miętową) oraz Rdestowej – przy skrzyżowania z Lukrecjową i przy skrzyżowaniu z Sojową
2. Miasteczko gier podwórkowych z ulicami i znakami ruchu drogowego przy ZSP nr 3 (ul. Nagietkowa 73) oraz minimiasteczko gier podwórkowych przy ZWE nr 1 (ul. Wiczlińska 33)
3. Budowa parkour park przy Szkole Podstawowej nr 47
4. Nasadzenie drzew wzdłuż ulicy Rdestowej
5. Odbudowa ścieżki zdrowia w lasku za kościołem przy ul. Nagietkowej

Zwycięskie projekty w konkursie Przyjazna Dzielnica 2018
1. Kino letnie na Dąbrowie
2. Bezpłatne Szkolenia dla Mieszkańców Dąbrowy – samoobrona, pierwsza pomoc
3. Robotyka na Dąbrowie
4. Trening nordic-walking na Dąbrowie
5. Festyn integracyjny Poznaj swojego sąsiada cz. VI