Biskupia Górka i Stary Chełm
W dniu 30 czerwca 2017 roku pomiędzy marszałkiem województwa pomorskiego a prezydentem Gdańska zostały podpisane umowy o dofinansowanie projektów rewitalizacji czterech obszarów miasta. Zaplanowane działania są w trakcie realizacji, wszystkie zostaną zakończone do 2023 roku.
Projekty otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Mają charakter kompleksowy, w związku z czym wymagają współpracy różnych wydziałów i jednostek miejskich, w tym przede wszystkim: Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (zadania inwestycyjne dotyczące układu drogowego, przestrzeni publicznych i budynków przeznaczonych na działania społeczne) oraz Gdańskich Nieruchomości (remonty gminnych budynków mieszkalnych i lokali przeznaczonych na działania społeczne).
Partnerami w projektach rewitalizacji jest także 121 wspólnot mieszkaniowych i jedna spółdzielnia mieszkaniowa. Partnerzy realizują remonty części wspólnych budynków (prace o różnym zakresie, w niektórych przypadków dotyczące również zagospodarowania otoczenia). Koordynatorem projektów rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Obecnie większość zadań infrastrukturalnych znajduje się na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargów na wykonanie robót budowlanych.
Łączny koszt zaplanowanych na tym terenie działań wynosi 42 mln zł, w tym około 21 mln zł to dofinansowanie unijne. Na Biskupiej Górce, przed rozpoczęciem prac przewidzianych w projekcie rewitalizacji, konieczne jest umocnienie skarp. Przedostatni etap tych robót zostanie zakończony w połowie listopada 2019 r.
W styczniu 2019 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania tzw. placu pod Neptunem. Z powodu wycofania się zwycięzcy konkursu z negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji technicznej, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jej opracowanie. Kilka ulic – Biskupią, Na Stoku, Salwator, Zaroślak oraz Górkę – czeka przebudowa. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej, która będzie gotowa w październiku 2019 r.
Na Biskupiej Górce partnerami projektu rewitalizacji jest 37 wspólnot mieszkaniowych. Prace remontowe w tych budynkach będą dotyczyć części wspólnych. Unijnym dofinansowaniem zostało objętych również 13 budynków komunalnych, które przejdą kompleksowe remonty. Aktualnie trwa sporządzanie dokumentacji projektowych. Część dokumentacji jest już gotowa i trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów na roboty budowlane.
W lipcu 2019 r. został otwarty wyremontowany lokal przy ul. Biskupiej 4, przeznaczony na działania społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie Waga i Stowarzyszenie Biskupia Górka (w tym Dom Sąsiedzki, Centrum Wsparcia Seniora, Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej, Gdańskie Centrum Równego Traktowania).
Na Starym Chełmie prace będą dotyczyć terenu zieleni znajdującego się przy ul. Styp-Rekowskiego. Trwa procedura związana z opracowaniem dokumentacji technicznej. Budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16 zostanie przystosowany do prowadzenia działań społecznych (Centrum Wsparcia Rodzin i Dom Sąsiedzki). W tym celu zostanie przebudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie trwa sporządzanie dokumentacji projektowej.
mat. prasowe
fot. AFR Aimart Lech Wilczaszek/BRG