Sport i relaks na Wielkim Kacku. Nowy wymiar dzielnicy
Przy Szkole Podstawowej nr 20 na Wielkim Kacku powstaje nowoczesny, interdyscyplinarny obiekt mieszczący m.in. salę gimnastyczną. Budynek ma być skończony w lipcu 2024 roku oraz przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i ekologiczny. Jego uzupełnieniem będzie specjalna strefa edukacyjno-wypoczynkowa.
Umowę na budowę sali gimnastycznej w SP 20 przy ul. Starodworcowej podpisano w lutym 2023 roku, a prace ruszyły w lipcu. Po kilku miesiącach efekty już widać: rozebrano elementy zagospodarowania terenu i zakończono roboty ziemne – wykonano fundamenty z izolacją i posadzki. W najbliższych planach jest odbiór żelbetowych i murowanych ścian parteru oraz prace ziemne w obszarze sieci i przyłączy.
Roboty idą zgodnie z planem, więc w lipcu 2024 roku budowa powinna być skończona. W nowym roku szkolnym uczniowie i mieszkańcy będą mogli korzystać z sali gimnastycznej z boiskami oraz 3 kompleksami szatni, w tym jednym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak toalety na parterze i piętrze. Będą tu także pomieszczenia trenerów, magazyny m.in. na sprzęt sportowy oraz sala fitness.
Budynek nie tylko będzie zaspokajał potrzeby sportowe, ale i pełnił ważną rolę społeczną – znajdzie się tu sala Rady Dzielnicy z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym bez barier. Całość uzupełnią 3 sale dydaktyczne, gabinet specjalisty oraz pokój nauczycielski z aneksem kuchennym.
Obiekt będzie zintegrowany ze szkołą łącznikiem i uzbrojony w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, jak fotowoltaika, system zarządzania energią, instalacja teletechniczna z siecią strukturalną, monitoringiem i kontrolą dostępu. Inwestycja obejmuje też wykonanie jezdni, parkingu, chodników, ogrodzenia, ledowego oświetlenia zewnętrznego i zadbanie o zieleń – stworzenie miododajnej łąki kwietnej i różnorodnych nasadzeń.
– Powstająca nowa część szkoły to z naszej perspektywy realna poprawa warunków pracy i nauki. Nowe pomieszczenia pozwolą skrócić czas trwania zajęć – przestaniemy być szkołą dwuzmianową. Nowa hala sportowa to wspaniała perspektywa rozwoju dzieci, rozwijania ich zainteresowań i pasji, ale również dbania o zdrowie – mówi Marta Szymańska, dyrektorka SP20. – Cała społeczność szkoły z zapartym tchem obserwuje, jak na naszych oczach rośnie wymarzona, tak wyczekiwana sala gimnastyczna. To będzie najwspanialszy prezent jaki mógł być nam ofiarowany na 70-lecie szkoły, które przypada w 2024 roku.
To nowy wymiar dzielnicy, którą wzbogaci nowoczesny, interdyscyplinarny budynek, spełniający wszelkie normy ekologiczne i dostępności. O tę inwestycję dla Nowego Kacka zabiegała od lat miejska radna Anna Szpajer.
– Niezmiernie cieszę się, że tak mocno wyczekiwana przez mieszkańców Wielkiego Kacka inwestycja weszła w fazę realizacji. Dzięki niej dzieci i młodzież naszej dzielnicy zyskają kolejną nowoczesną infrastrukturę sportową. Od kilku lat szkoła dysponuje bogatym zewnętrznym zapleczem sportowym z boiskiem piłkarskim ze sztucznej nawierzchni wyposażonym w oświetlenie, a także boiskiem wielofunkcyjnym do gier zespołowych oraz bieżnią z trybunami. Teraz przyszła pora na nowoczesną i przestronną salę gimnastyczną z salą fitness, kompleksem szatni z natryskami i pozostałym zapleczem technicznym, ale również dodatkowymi pomieszczeniami dydaktycznymi, czy nowym biurem Rady Dzielnicy. Co ważne, w ramach inwestycji obiekt wyposażony zostanie również w nowoczesny system instalacji fotowoltaicznej, który zamontowany zostanie na dachu budynku – mówi Anna Szpajer.
Wykonawcą prac jest firma Labar, sp. z o.o. Koszt inwestycji to 11 867 040,00 zł brutto, a zadanie jest dofinansowane z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Strefa relaksu i edukacji
Zmiany w Szkole Podstawowej nr 20 w Wielkim Kacku to nie tylko budowa nowej, oczekiwanej przez dzielnicę hali sportowej. Uzupełnieniem nowego obiektu będzie plenerowa przestrzeń relaksu i edukacji w sąsiedztwie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi szkoły – Drugiemu Morskiemu Pułkowi Strzelców. Zmiany w krajobrazie już widać – wyrównany został teren, zagospodarowana zieleń i trawnik z betonowymi kręgami do chodzenia, ogrodzenie obrośnięte bluszczem. W drugim etapie pojawi się mała architektura, w tym stoły i ławki do wiosennych i jesiennych zajęć w ramach zielonej szkoły. Część wypoczynkową strefy zajmie taras i leżaki. Z myślą o edukacji powstaną dwie tablice. Pierwsza w przystępny sposób w formie komiksu opowiada historię patrona szkoły, druga ilustruje zasoby przyrodnicze strefy.
Projekty aranżacji strefy i tablic edukacyjnych przygotował społecznie radny dzielnicy Wielki Kack architekt Tomasz Kamiński.
– Powszechnym problemem uczniów są wady kręgosłupa wynikające w dużej mierze z braku ruchu i utrzymywania przez wiele godzin postawy siedzącej. Założeniem koncepcji było więc zorganizowanie miejsca, gdzie dzieci odnajdą enklawę o mniejszym natężeniu hałasu inspirującą do większej aktywności ruchowej, z możliwością przebywania dłużej na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. A także użycie wyposażenia umożliwiającego odciążenie i wyprostowanie kręgosłupa, jak duży drewniany taras i drewniane leżaki, na których można położyć się na płasko odciążając kręgosłup – tłumaczy Tomasz Kamiński.
Zadanie realizowane jest przez firmę Malwa i finansowane w 57% ze środków Rady Dzielnicy i 43% Rady Rodziców. Łączny koszt to blisko 100 tys. zł.
Michał Guć,
wiceprezydent Gdyni
ds. innowacji
Od lat staramy się, by szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale pełniła szersze funkcje. Wyrazem tego był chociażby program szkół otwartych realizowany w wielu samorządowych placówkach oświatowych. Dziś, gdy jednym z priorytetów gdyńskiego samorządu są kwestie klimatyczne, takie przedsięwzięcia dające uczniom i mieszkańcom przestrzeń do kontaktu z naturą są, szczególnie cenne