Cieplej, taniej i zdrowiej

Rozpoczęły się prace związane z kompleksową termomodernizacją budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 przy ulicy Staffa 10. Inwestycja realizowana j jest w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni”. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, co powinno nastąpić w listopadzie, odczuwalnie zmniejszą się koszty ogrzewania budynku. Trwający remont szkoły ma też ważny aspekt edukacji ekologicznej, bowiem modernizacja termiczna budynków pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w mieście.
– Projekt pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni” to imponujące przedsięwzięcie w skali miasta – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Z budżetu Unii Europejskiej pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 30 milionów złotych. Z miejskiej kasy wykładamy dodatkowe 37,5 miliona złotych. Projekt zaplanowany jest na pięć lat, zakończymy go w 2021 roku.
Obecnie prowadzona jest termomodernizacja pięciu gdyńskich szkół, jedną z nich jest Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 przy ulicy Staffa 10 na Karwinach. Podstawowym celem projektu modernizacji energetycznej miejskich budynków, jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, co przy tak dużych obiektach, jakimi są nasze szkoły, przyniesie bardzo odczuwalny wynik ekonomiczny.
Wyłoniony w przetargu wykonawca remontu – konsorcjum warszawskich firm CEZ ESCO POLSKA i HYDROCHEM DGE S.A., czas na przeprowadzenie wszystkie prac związanych z termomodernizacją ma do 20 listopada.
Co dokładnie kryje się pod określeniem kompleksowa modernizacja energetyczna? Projekt przewiduje między innymi wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych, dachu oraz ścian fundamentowych wraz z izolacją, a także wymianę okien i drzwi zewnętrznych.
W szkole będzie zamontowany dwufunkcyjny węzeł cieplny wraz z automatyką. Wymieniona będzie instalacja c.o. wraz z grzejnikami i automatycznym sterowaniem pracą instalacji grzewczej w całym obiekcie. Instalacja ciepłej wody zyska opomiarowanie. W sali gimnastycznej oraz w części gastronomicznej powstanie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Zamontowanie paneli fotowoltaicznych oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED to kolejny krok do obniżenia kosztów utrzymania budynku.
– Ważny z punktu widzenia edukacji jest niewątpliwie aspekt ekologiczny realizowanej inwestycji remontu szkoły – mówi wiceprezydent Michał Guć. To swoista wartość dodana wykonywanej termomodernizacji. Uczniowie i kadra ZSP nr 2 zyskają odnowioną przestrzeń do nauki i pracy, przy okazji możemy też pokazywać i na „żywym” przykładzie wyjaśniać, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Niższe zużycie energii, poza wymiarem ekonomicznym, ma przecież bezpośredni wpływ między innymi na jakość powietrza, o którą troszczymy się z wielką uwagą – wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.
Projekt „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni” będzie realizowany w latach 2017-2021. Prace w budynkach nim objętych zaplanowano na lata 2018 – 2021 i podzielono na cztery etapy:
· 2018 rok – prace dotyczące budynków: SP nr 6, SP Nr 16, SP nr 34, SP Nr 21, ZSP nr 2;
· 2019 rok – prace dotyczące budynków: ZS Nr 6, SP nr 33, ZS nr 9, Gimnazjum nr 4;
· 2020 rok – prace dotyczące budynków: ZS Nr 7, ZS Nr 11, ZSO nr 5, ZSCiE, ZPS;
· 2021 rok – prace dotyczące budynków: VI LO, ZSO Nr 2, ZSSO.
Całkowity koszt projektu obejmującego 17 budynków wyniesie ponad 67,5 miliona złotych, blisko 30 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Planowana roczna oszczędność w zużyciu energii pierwotnej w zmodernizowanych budynkach wyniesie łącznie 13 632 951,91 kWh (średnia oszczędność – 58,91 %). Tym samym projekt przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania zasobów naturalnych i redukcji emisji gazów cieplarnianych – szacowany roczny spadek wyniesie łącznie 4 153,72 ton równoważnika CO2 (zmniejszy się średnio o 57,99 %), a pyłu PM10 265,36 kg (średnie zmniejszenie 56,77%).

 

Karwiny rozwijają się dzięki funduszom unijnym

Przykład termomodernizacji ZSP nr 1 na Karwinach pokazuje, jak fundusze unijne pozyskiwane przez Gdynię ułatwiają duże inwestycje służące lokalnej społeczności. Pokaźne wsparcie Unii Europejskiej umożliwi także zbudowanie Węzła Karwiny (piszemy o tym na stronie 3 ), czego pozytywne skutki odczują nie tylko mieszkańcy dzielnic południowych.
Wkrótce na gdyńskie ulice wyjedzie kilkadziesiąt nowoczesnych autobusów i trolejbusów, których zakup także był możliwy dzięki wsparciu unijnemu. Będą kursowały w całej Gdyni, również na Karwinach. Dużą pomoc finansową pozyskano także na budowę brakujących odcinków sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej w wielu gdyńskich dzielnicach.
Angażowane środki finansowe z UE odciążają miejski budżet. To sprawia, że znajdują się fundusze między innymi na remonty wiat przystankowych, mniejsze, ale równie ważne remonty osiedlowych dróg, na wsparcie seniorów, czy osób wymagających specjalistycznej pomocy. Tzw. projekty miękkie, których oferta również trafiła do mieszkańców Karwin, także są częściowo finansowane przez pozyskiwane na ten cel pieniądze z unijnej kasy.
Postęp w rozwoju całej Gdyni, który jest wspierany przez Unię Europejską, to większy komfort życia mieszkańców, budowanie przyjaznej i nowoczesnej infrastruktury oraz troska o zdrowe i czyste powietrze.
Pozyskane przez Gdynię dofinansowanie z Unii Europejskiej do realizowanych w mieście inwestycji i projektów społecznych wynosi prawie 1,8 mld zł.