Od 1 lipca trwa nabór wniosków o świadczenie Dobry start 300+. Świadczenie to jest wypłacane raz w roku i przeznaczone jest na wyprawkę szkolną dziecka. Niezależnie od dochodu rodziny mają prawo do otrzymania świadczenia. Wnioski można składać wyłącznie online. Termin przesyłania wniosków mija 30 listopada. Jednak warto składać je jak najszybciej, aby mieć gwarancję wypłaty środków do 30 września.
Dobry start 300+ to program wsparcia dla uczniów i ich rodzin, który został uruchomiony przez rząd. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Wypłatą świadczeń w ramach programu Dobry start 300+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca przez:
portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
bankowość elektroniczną,
portal Emp@tia.
Opiekunowie prawni, osoby sprawujące piecze nad dzieckiem, opiekunowie faktyczni, osoby uczące się i usamodzielnione oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych mogą składać wnioski o świadczenie 300+ tylko na portalu PUE ZUS.
Od 1 lipca o świadczenie mają szansę ubiegać się także rodzice dzieci, które są cudzoziemcami. W tym przypadku wnioski trzeba składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Warunek: zarówno rodzic, jak i dziecko muszą mieć nadane numery PESEL.
Wniosek o świadczenie powinien zawierać:
dane osobowe,
numer rachunku bankowego, na który zostanie wpłacone świadczenie,
adres e-mail i numer telefonu.
Czas na dopełnienie formalności mija 30 listopada. Jednak warto składać wniosek jak najszybciej, aby mieć gwarancję wypłaty środków do 30 września. Poza tym, jeśli wniosek zostanie złożony później niż 30 listopada, środki trafią do rodziny dopiero w ciągu dwóch kolejnych miesięcy.
Szczegółowe informacje oraz instrukcje można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u.
mat. prasowe