Od 1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów, staną się ich właścicielami. Dotyczy to tylko działek zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Za takie przekształcenie, trzeba będzie jednak wnosić odpowiednią opłatę. Ci, którzy zdecydują się jednorazowo zapłacić całą kwotę, mogą liczyć na bonifikatę. W Gdyni, według przygotowanego projektu uchwały, ma ona wynieść 90 procent. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas najbliższej sesji Rady Miasta – w środę, 19 grudnia.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, ustanowione dla nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności następuje automatycznie i wynika z przepisów ustawy z 20 lipca 2018 roku. Objęte są nimi: grunty, na których stoją budynki jednorodzinne oraz wielorodzinne (jeśli co najmniej połowę stanowią lokale mieszkalne) wraz z budynkami gospodarczymi, garażami lub innymi, które służą do racjonalnego korzystania z budynków mieszkalnych.
Dzięki nowym uregulowaniom dotychczasowi użytkownicy wieczyści stają się właścicielami gruntów. Jednak nieruchomości zostają obciążone opłatą przekształceniową na rzecz gminy lub Skarbu Państwa – w zależności od tego, do kogo należą grunty. Należy ją wnosić przez 20 lat. Jej kwota jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, obowiązującej na dzień przekształcenia. Jednak jest również inna opcja. To możliwość spłaty jednorazowej. Wtedy przysługiwać będzie odpowiedni upust.
– W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa bonifikata z tytułu jednorazowej wpłaty to 60 procent w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W każdym kolejnym zmniejsza się ona o 10 procent. Jeśli chodzi o grunty należące do samorządu – o bonifikacie decyduje Rada Miasta albo Sejmik. My proponujemy mieszkańcom upust w wysokości 90 procent i takie założenie znalazło się w projekcie uchwały, nad którą będą głosować radni podczas najbliższej sesji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Bonifikata przysługuje wyłącznie spółdzielniom mieszkaniowym lub osobom fizycznym będącym właścicielami budynków jednorodzinnych i lokali mieszkalnych. Z ulgi nie mogą skorzystać właściciele nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Upust udzielany jest na pisemne zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie nie później niż 30 dni przed upływem terminu płatności opłaty przekształceniowej. Nie można mieć zaległości w opłatach za użytkowanie wieczyste gruntu. Należy też mieć uregulowany podatek od nieruchomości. Bonifikaty nie są udzielne, jeżeli opłata roczna, obowiązująca na dzień przekształcenia, była ustalona przed 1 stycznia 2008 roku.
W ciągu 12 miesięcy, każdy z dotychczasowych użytkowników wieczystych otrzyma zaświadczenie potwierdzające przekształcenie i wskazujące wysokość opłat. Jednocześnie zostanie ono przesłane do Sądu Rejonowego w celu ujawnienia tego faktu w księgach wieczystych, w których zostanie wpisane roszczenie o zapłatę opłat przekształceniowych.

mat.prasowe