Gdańskie Dni Sąsiadów 2018
Gdańskie Dni Sąsiadów odbywać się będą w tym roku w dniach od 25 do 30 czerwca 2018 r. Jeśli zarejestruje się planowaną sąsiedzką imprezę na stronie internetowej Dni, to koordynujący wydarzenie Instytut Kultury Miejskiej wręczy pomysłodawcy pakiet gadżetów pomocnych w organizacji. Wśród nich „Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska”. Sprawdź szczegóły.
To może być grill w przydomowym ogródku, kameralne spotkanie przy kawie na trawie albo dzielnicowy festyn ze sportową rywalizacją.
Gdańskie Dni Sąsiadów organizowane są przez mieszkańców przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej już od 10 lat. Z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej osób. Rok temu chętnych, aby „zbratać się z sąsiadem” było już ponad 25 tysięcy.
Wydarzenia tegorocznej edycji GDS odbędą się od 25 do 30 czerwca 2018 r.
Jak zgłosić wydarzenie?
Najpierw należy zarejestrować wydarzenie na stronie www.dnisasiadow.pl.
Po wypełnieniu formularza, na podany adres e-mail dostaniemy informację, że zgłoszenie zostało wysłane. Najpóźniej 48 godzin później nadejdzie drugi mail z potwierdzeniem rejestracji. Wtedy można odebrać pakiety startowe, a w nich: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, plakaty, zaproszenia, girlandy, koszulki, balony, kubeczki, talerzyki, torby, wizytówki i drobiazgi dla najmłodszych, które umilą przyjęcie.
W pakiecie znajduje się też „Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska”.
Kto nie chce dokonywać rejestracji przez internet może zapisać się i wypełnić drukowany formularz w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.
Zapisy już ruszyły.
Lista spotkań, do których można dołączyć jest na bieżąco aktualizowana w zakładce „Spotkania i festyny”.
Gdzie zorganizować spotkanie?
Spotkanie można zorganizować w różnych przestrzeniach – w mieszkaniu, ogrodzie, na ulicy, boisku szkolnym, na podwórzu domu czy w parku.
– Gdańskie Dni Sąsiadów wpisują się w coroczne, dzielnicowe inicjatywy, ale często są również impulsem do rozpoczęcia nowych, sąsiedzkich spotkań czy akcji społecznych podejmowanych np. na rzecz wspólnych podwórek – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. – Dla wszystkich osób, które po zorganizowaniu wydarzenia podzielą się swoimi doświadczeniami z Gdańskich Dni Sąsiadów przewidzieliśmy nagrody – bony do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego.
IKM zaprasza też na sąsiedzki podwieczorek 8 czerwca o godz. 17.00. Po raz ostatni odbędzie się w kamienicy przy ul. Długi Targ 39/40, ponieważ od listopada 2018 roku instytucja działać będzie w budynku Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11.
„Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska”
Książka jest wyjątkową publikacją, wydawaną przez IKM, w której znajdują się przepisy kucharskie nadsyłane przez gdańszczan, a także ich zdjęcia i historie rodzinne, często związane z gotowaniem.
Książka jest wyjątkowa również dlatego, że jest tak pięknie wydana, co potwierdziło Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, nominując jej ubiegłoroczną edycję w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2017.
Teraz czekamy na trzecią edycję – urodzinową. Jej premiera będzie miała miejsce 25 maja.
– Wydanie trzeciej książki przypada na 10. edycję projektu, dlatego postanowiliśmy nadać publikacji urodzinowy charakter – mówi Ania Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.
Znajdziemy w niej więc przeróżne dania na przyjęcie.
Nad jej opracowaniem i ostatecznym wizerunkiem pracują te same osoby – za projekt graficzny i skład odpowiada Anita Wasik, rysunki będą autorstwa Hanny Kmieć, a fotografie zrobi Lucyna Kolendo.
Książki nie można kupić. Otrzymują ją tylko osoby włączające się w obchody Gdańskich Dni Sąsiadów. W formie pliku pdf dostępna jest na stronie dnisasiadow.pl
Idea Dnia Sąsiada
Idea narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie.
Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie i z roku na rok rozprzestrzenia się po świecie.
Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”.
mat.prasowe