Kolejność odśnieżania
Gdynia jest przygotowana na nadejście zimy – zarówno urząd, jak i poszczególne jednostki mają gotowe plany działania. Według prognoz już w tym tygodniu możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu i niskich temperatur. Gotowy na odśnieżanie dróg i chodników jest Zarząd Dróg i Zieleni, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z pomocą Straży Miejskiej zaopiekuje się osobami bezdomnymi, a awaryjne rozwiązania przygotował Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.
Zgodnie z ostatnimi prognozami synoptycy zapowiadają, że już w tym tygodniu mogą pojawiać się pierwsze opady śniegu i minusowe temperatury. To z kolei jasny sygnał – po niezwykle ciepłej jesieni nadchodzi zima! Gdynia już wcześniej przygotowała odpowiednie jednostki na zmianę pogody, która wymaga szybkiego dostosowania się do nowych warunków.
Wraz ze śniegiem pomocy potrzebują pieszy i kierowcy korzystający z dróg i chodników, szczególną uwagą trzeba otoczyć bezdomnych, a miasto musi też przygotować się na awaryjne sytuacje – brak prądu, chwilową nieprzejezdność czy konieczność poinformowania mieszkańców o bieżącej sytuacji.
Drogi gotowe na zimę
Gdyńskie służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie miasta są już w pełnej gotowości. Przed nimi spore wyzwanie – w stałym utrzymaniu w tym sezonie będą mieć do odśnieżania łącznie 460 kilometrów dróg. Bezpośrednia realizacja zadań zlecana jest zewnętrznym firmom wybranym w drodze przetargu.
Zimą firmy, z którymi Gdynia zawarła umowy gwarantują pełne zabezpieczenie kadrowe i techniczne, zapewniające skuteczne zwalczanie skutków zimy na jezdniach, pieszych ciągach komunikacyjnych i drogach rowerowych. W tym roku na gdyńskich ulicach będzie pracować łącznie 35 pługo-posypywarek (w tym 28 z urządzeniami solankowymi), 3 pługi klinowe, 23 ciągniki dostosowane do pracy na wąskich ulicach i jedna ładowarka samojezdna.
Pojazdy pracujące na drogach są wyposażone w urządzenia GPS i kamery video do monitorowania ich pracy i jakości usług. Przez to na stanowiskach dyspozytorskich i nadzoru możliwa jest m.in. bieżąca lokalizacja pojazdów uczestniczących w akcji zimowej i rejestracja informacji o wykonywanych zabiegach, ze zobrazowaniem sytuacji na mapach cyfrowych miasta.
Zgłoszenia o nieprawidłowościach w prowadzeniu akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do:
Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 (tel. 58 76 12 080)
Straży Miejskiej (tel. całodobowy, bezpłatny 986)
W jakiej kolejności będą odśnieżane drogi położone na terenie Gdyni? Zostały podzielone na pięć kategorii utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta.
Najwyższy standard utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska i o dużym znaczeniu komunikacyjnym oraz z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej (kat. Is, I, II). Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do III i IV kat. utrzymania.
Wykonawcy zobowiązani są przystąpić do odśnieżania równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, na których jest to wymagane. Prace na drogach III i IV kat. prowadzone są z wykorzystaniem innego sprzętu, dostosowanego do charakteru tych ulic (często wąskie, z parkującymi samochodami uniemożliwiającymi przejazd dużych pojazdów). Pozostałe ulice niewłączone do stałego utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie po zakończeniu działań na innych drogach, w miarę potrzeb i możliwości, na zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych.
Podobnie będzie w przypadku chodników, gdzie wykonawcy zobowiązani są w pierwszej kolejności do odśnieżenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej i położonych przy głównych ulicach oraz miejscach postojowych i dojściach do parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania. Następnie prace będą trwać na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu. Drogi rowerowe odśnieżane są równocześnie z ciągami pieszymi. O wszystko zadba 27 ciągników z pługami i 9 samochodów ciężarowych.
Zimowe utrzymanie jezdni realizowane jest w poszczególnych rejonach miasta zgodnie z poniższym podziałem:
Część AI/1: drogi głównego układu komunikacyjnego (kategorii I i II) w dzielnicach: Śródmieście (z wyłączeniem terenów przyportowych), Kamienna Góra, Wzgórze Św. Maksymiliana i częściowo w dzielnicach: Redłowo, Orłowo. Konsorcjum firm: Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański Sp. J., PRSP „Sanipor” Sp. z o.o.
Część AI/2: drogi głównego układu komunikacyjnego (kat. I i II) w dzielnicach: Chwarzno – Wiczlino, Dąbrowa, Działki Leśne, Karwiny, Wielki Kack, Mały Kack, Witomino Leśniczówka, Witomino Radiostacja i częściowo w dzielnicach: Orłowo, Redłowo.
Konsorcjum firm: Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański Sp. J., PRSP „Sanipor” Sp. z o.o.
Część AII/1: drogi głównego układu komunikacyjnego (kat. I i II) częściowo w dzielnicach: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie – Demptowo, Leszczynki, Grabówek.
Konsorcjum firm: Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański Sp. J., PRSP „Sanipor” Sp. z o.o.
Część AII/2: drogi głównego układu komunikacyjnego (kat. Is, I i II) w dzielnicach: Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze, tereny przyportowe w Śródmieściu i częściowo w dzielnicach: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie – Demptowo, Leszczynki, Grabówek.
P.T.H.U. JAGAN Jacek Kalinowski
sektor 1: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicach: Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze i częściowo w dzielnicach: Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, Śródmieście.
P.T.H.U. JAGAN Jacek Kalinowski
sektor 2: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicach: Pustki Cisowskie – Demptowo, Działki Leśne i częściowo w dzielnicach: Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, Wzgórze Św. Maksymiliana. REMONDIS Sp. z o.o.,
Podwykonawca: P.T.H.U. JAGAN Jacek Kalinowski
sektor 3: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicach: Kamienna Góra, Redłowo i częściowo w dzielnicach: Śródmieście, Wzgórze Św. Maksymiliana, Orłowo.
Przedsiębiorstwo Usługowe „CLEAN-BUD” Sp. J.
sektor 4: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicach: Mały Kack, Witomino Leśniczówka, Witomino Radiostacja i częściowo w dzielnicach: Wzgórze Św. Maksymiliana, Orłowo
Technika Sanitarna Sp. z o.o., podwykonawca: PRSP „Sanipor” Sp. z o.o.
sektor 5: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicy: Chwarzno – Wiczlino.
„PLATAN” Ewa Ostrzyniewska-Patyna
sektor 6: drogi o lokalnym znaczeniu (III i IV kategorii) w dzielnicach: Karwiny, Wielki Kack, Dąbrowa.
Technika Sanitarna Sp. z o.o., Podwykonawca: Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański Sp.J.
Zimowe utrzymanie ciągów pieszych realizowane jest w poszczególnych rejonach miasta zgodnie z poniższym podziałem:
Rejon I: Skwer Kościuszki, Al. Jana Pawła II (w tym Strefa Płatnego Parkowania)
JAC-TOM Jacek Pieprzowski, podwykonawca: „PLATAN” Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon II: Kamienna Góra (w tym Strefa Płatnego Parkowania)
JAC-TOM Jacek Pieprzowski
Rejon III: Wzg. Św. Maksymiliana
Przedsiębiorstwo Usługowe „CLEAN-BUD”
Rejon IIIA: Śródmieście (w tym Strefa Płatnego Parkowania)
„PLATAN” Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon IV: Redłowo, Orłowo
„PLATAN” Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon V: Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa
Przedsiębiorstwo Usług Ogrodniczych MALWA Sp. z o.o.
Rejon VI: Działki Leśne, Witomino-Leśniczówka, Witomino-Radiostacja, Chwarzno-Wiczlino
Przedsiębiorstwo Usług Ogrodniczych MALWA Sp. z o.o.
Rejon VII: Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo
Garden-Art. Paweł Dettlaff
Rejon VIII: Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły, tereny przyportowe w Śródmieściu
Green Poland Krzysztof Polakowski
Jednocześnie, jak co roku, przypominamy o ustawowym obowiązku oczyszczania własnych posesji – mówi o tym Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2018.1454 j.t.) oraz Uchwała Rady Miasta Gdyni w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdyni (Nr X/182/15 z dnia 24 czerwca 2015r. z późn. Zmianami). Właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za stan zimowego utrzymania ciągów komunikacyjnych (dróg, chodników) w granicach terenów, którymi władają.
Do ich obowiązków należy także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości – niezależnie od tego, czyją własność stanowią te chodniki. Jednocześnie właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Na właścicielu nieruchomości ciąży natomiast obowiązek utrzymania we właściwym stanie technicznym urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, czyli rynien, rur spustowych, a także np. odwodnień liniowych (aco drain) zlokalizowanych w chodniku miejskim.
Warto przy tym pamiętać, że funkcjonariusze Straży Miejskiej są upoważnieni do egzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przed rozpoczęciem okresu zimowego funkcjonariusze Straży Miejskiej będą także rozdawać ulotki dotyczące obowiązków właścicieli posesji, jakie spoczywają na nich zimą.
mat.prasowe
fot. mat.prasowe