Zmiany w 2019r.
Już nie tylko projekty dzielnicowe, ale też te dla całego miasta. Oprócz inwestycji oraz remontów – również projekty dotyczące organizowania wydarzeń czy zajęć. To tylko niektóre ze zmian, które pojawią się w gdyńskim Budżecie Obywatelskim w 2019 roku. Uchwałę określającą powyższe zasady jednogłośnie przyjęła w środę, 19 grudnia, Rada Miasta Gdyni.
– Niektóre zmiany wynikają z przepisów uchwalonych przez Sejm. Jednak najistotniejsze zmiany to pomysły, które pojawiły się w trakcie corocznych ewaluacji i rozmów z mieszkańcami Gdyni. Wiele rekomendacji zgłosiła również Rada ds. Budżetu Obywatelskiego, która doradza Prezydentowi w sprawach związanych z rozwojem BO – mówił podczas sesji Paweł Brutel, radny miasta.
– Uchwała jest w zamyśle wieloletnia. Oczywiście, nie wykluczamy pewnych modyfikacji w kolejnych latach, jeśli okaże się, że coś można usprawnić – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Uchwała przyjęta przez radnych poszerza zakres dopuszczonych projektów. Oprócz inwestycji i remontów mieszkańcy – a nie rady dzielnic, jak było do tej pory – będą mogli również zgłaszać projekty miękkie (takie jak zajęcia, wydarzenia kulturalne) czy nawet proponować zakup ogólnodostępnego wyposażenia.
Projekty dzielnicowe podzielone zostają na małe i duże (kryterium jest tu wartość przedsięwzięcia), z wydzieloną pulą dla każdej z tych kategorii.
W roku 2019 wprowadzona zostaje kategoria projektów miejskich, czyli dotyczących większej liczby dzielnic. W odróżnieniu od przedsięwzięć w dzielnicach, pomysły na miasto mieszkańcy będą wspólnie wypracowywać w trakcie cyklu trzech warsztatów. Uczestnicy spotkań wybiorą maksymalnie 15 projektów, które trafią pod publiczne głosowanie mieszkańców.
Aby projekt dzielnicowy mógł trafić do realizacji, musi zyskać poparcie co najmniej 50 osób, a miejski – co najmniej tysiąca.
– Uchwała dotycząca BO podlega nadzorowi wojewody pomorskiego i publikacji w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego – przypomina wiceprezydent Michał Guć. – Po publikacji uchwały możliwe będzie ogłoszenie harmonogramu BO i kwoty przeznaczonej na realizację projektów, podział środków między dzielnicowe projekty małe i duże czy sposób przeprowadzenia warsztatów dla mieszkańców.
Na styczniowej sesji Rady Miasta pod obrady trafi projekt uchwały określającej, jaki odsetek budżetu miasta zostanie przeznaczony na Budżet Obywatelski. Od tego zależy dokładna kwota, jaką w głosowaniu będą mogli dysponować gdynianie. Przygotowywany projekt uchwały Rady Miasta, przewiduje przeznaczenie na ten cel kwoty aż 10 mln zł.
www.gdynia.pl