Krew – wyjątkowy lek, którego nie da się wyprodukować, a który w wielu sytuacjach może uratować życie. W wakacje krew potrzebna jest jeszcze bardziej niż zwykle i niestety – często jej brakuje. Tak jest również tego lata. W gdańskim RCKiK krwi brakuje aż w 7 grupach. Zachęcamy wszystkich do jej oddawania. Dogodna okazja ku temu, będzie m.in. 11 lipca. Wtedy to krwią będziemy mogli podzielić się w specjalnym ambulansie, który zaparkuje przy dworcu Gdynia Główna.
Do szlachetnego uczynku, jakim jest oddawanie krwi namawiamy przez cały rok. Lato to jednak wyjątkowy okres w roku. Wtedy to rezerwy gromadzone w centrach krwiodawstwa często są na wyczerpaniu. Wpływa na to zwiększona ilość różnego rodzaju wypadków, przy których transfuzja jest niezbędna dla ratowania życia ofiar.
– Jak zwykle w okresie wakacyjnym, niestety brakuje krwi w bankach ją magazynujących. To naturalny lek, który jest niezbędny w przypadku ratowania życia po wypadkach czy też podczas rozmaitych operacji. Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium. Jedynym jej źródłem jesteśmy my sami. Tym bardziej warto zgłosić się do najbliższego punktu, w którym można się nią podzielić. Nasz dar może uratować komuś życie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Obecnie (stan na piątek, 8 lipca) w zasobach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku niski lub bardzo niski stan krwi odnotowano dla 7 z 8 grup. Są to:
0 Rh+
0 Rh-
A Rh+
A Rh-
B Rh+
B Rh-
AB Rh-
Jedynie grupa krwi AB Rh+ dostępna jest w średniej ilości. Należy jednak pamiętać, że w każdej chwili może się to zmienić i osoby ją posiadające również mogą się nią podzielić.
Jak oddać krew?
Aby oddać krew, należy udać się do oddziału RCKiK lub też krwiobusa. W Gdyni stacjonarnie możemy to zrobić w Oddziale Terenowym RCKiK, mieszczącym się przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 13:00. Pobieranie osocza odbywa się w godzinach 7:15 – 12:30.
W Gdyni nie brakuje także mobilnych akcji dzielenia się krwią. Najbliższa okazja do jej oddania w krwiobusie będzie mieć miejsce w poniedziałek – 11 lipca. W godzinach od 9:00 do 14:00 ambulans zaparkowany będzie na placu Konstytucji, przy budynku dworca Gdynia Główna.
Wybierając się czy to do oddziału RCKiK czy też krwiobusa należy pamiętać, aby odpowiednio się przygotować. Należy:
zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek,
wypić ok. 1 litra wody,
zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości,
zgłosić się do rejestracji w oddziale lub mobilnym punkcie.
Po przybyciu do punktu poboru krwi zostanie nam zmierzona temperatura oraz otrzymamy do wypełnienia ankietę nt. naszego stanu zdrowia. Następnie pobrana zostanie od nas próbka krwi, w celu wykonania badania poziomu hemoglobiny lub raz do roku pełnej morfologii. W dalszej kolejności udamy się na skrócone badanie lekarskie, podczas którego wyjaśnione zostaną ewentualne wątpliwości dotyczące kwestionariusza oraz nastąpi kwalifikacja do oddania krwi.
Najczęściej oddajemy tzw. krew pełną. W tym przypadku każdorazowo pobiera się jej 450 ml. Czas trwania samego zabiegu wynosi około 10 minut. Po nim powinniśmy poświęcić kolejne kilkanaście minut na krótką regenerację sił. Wizytę kończy odbiór posiłku o równowartości 4500 kcal, czyli 8 tabliczek czekolady. W dalszej części dnia powinniśmy spędzić stosunkowo spokojnie – nie uprawiać sportów, nie korzystać z sauny, solarium czy siłowni, a także nie nosić ciężkich przedmiotów przy użyciu ręki, z której pobierana była krew. Wskazany jest ciepły, kaloryczny posiłek oraz uzupełnianie płynów – ok. 2- 2,5 litra w ciągu całego dnia.
mat. prasowe